top of page

Uzmanlık Alanlarım

1993 yılında İnşaat Mühendisliği Su Kaynakları Anabilim dalında asistan olarak başladığım akademik hayatımda taşkın modellemesi, kuraklık, iklim değişimi, hidrolik, hidroloji ve su kaynakları yönetimi ile ilgili ulusal ve uluslararası pek çok çalışma yaptım ve makale hazırladım. Erasmus kapsamında yurt dışında dersler verdim. Doktora sonrasında araştırma yapmak üzere Tübitak destekli projem için Michigan Technological University'de çalıştım. Günde nerdeyse 25 saat çalışmayı gerektiren bulunduğum noktaya gelmem ve hala akademik hayatta olmamın en önemli sebebi sevgili öğrencilerim. Her yıl yüzlerce öğrenciye hem akademik bilgiyi hem de hayata dair vizyon kazandırmak benim için çok önemli! 

Mühendislik alanında ilerlerken nasıl oldu da bambaşka uzmanlık alanlarına sahip olduğumu merak ediyor olabilirsiniz. Hikaye uzun olsa da; en önemli sebebi kızım. Ortaokuldan liseye giriş sınavı (bizim zamanımızdaki adı: SBS)  geçmişte tek yıl değil üst üste 3 yıldı. Kızımı bu koskoca 3 yıllık stresli sürecin içinde dersten derse okuldan dershaneye şeklinde ordan oraya sürüklemek istemedim. Öğrenci koçu oldum önce. Öğrendiklerim akademik araştırmalarla farklı bir boyuta ulaştı. Büyük bir merak ve hevesle koçlukla ilgili eğitimlere katıldım. Öğrencilerime ders içinde, ders sonrasında koçluk yapmaya başladım. Ardından yeğenlerim ve onların arkadaşları derken bir de baktım ki koçluk en büyük tutkum! 

Sonrasında sayısız eğitimler hayatımın nefesi haline geldi. Öğrendiğim her şey hayatımın en zor zamanlarında beni ayağa kaldıran güçlü kaldıraçlarım oldular. Çok boyutlu düşünmeye, hissetmeye ve yaşamaya başladım. Bir süre sonra bilgimi ve tecrübelerimi harmanladığım bilimsel araştırmalarla beslediğim kendi yöntemlerim ortaya çıkmaya başladı. Hedefi sadece sertifika olmayan eğitimler. İddiasız, yalın, insan odaklı, hayatın tümünü kapsayan, tecrübelere dayalı, bilimsel tekniklerle zenginleştirilmiş eğitimler. Bu esnada kurumsal eğitimler ve çalışmalarla aile ve orta ölçekli şirketler ile çalışmaya başladım.

 

Yöneticilerle iş ve hayat arasında dengeye dayalı çalışmalarımla beraber hayatında değişiklik yapmak ya da daha iyisini yaşamak isteyenlerle çalışmalarım 2010 yılında kurmuş olduğum BESTPRO Academy çatısı altında halen devam ediyor.  Bu çalışmalar hem yüz yüze hem de online olarak bireysel ve gruplara yönelik.. Profesyonel koçluk eğitimlerim, atölye çalışmalarım, mentörlük ve seminerler ile öğrendiklerimi paylaşıyorum.  Öğrencilerimle olan çalışmalarımdan bahsetmeye bile gerek yok. Onlarla çalışmalarım her daim devam edecek!

Ve son olarak diyorum ki; hayat kısa, istediğin gibi yaşa!

 

Sevgiyle, sağlıkla, huzurla....

 

Betül Saf.png

Profesyonel Koçluk

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF)  MCC (Master Certified Coach: Akredite Profesyonel Koç) unvanına sahibim. Bu unvanlara sahip olmakla;

  • ICF’nin belirlediği etik kurallara ve standartlara uymayı taahhüt ediyorum.

  • ICF’nin belirlediği kurallar çerçevesinde usta koçluk becerileri gösteriyorum.

 

Profesyonel bir koç olarak koçluk mesleğini tanıtmak, standartlara uygun bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve gelişimine katkıda bulunmak için ICF ve EMCC (Avrupa Mentörlük ve Koçluk Konseyi)’nin üyesiyim.

Sosyal Sorumluluk

Yaşadığım çevreye, topluma ve memleketime katkı sağlamak, tecrübelerimi paylaşmak ve birlikte üretmek  beni hep çok mutlu etti.​ Bu nedenle sosyal sorumluluk kapsamında “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği” ile gençlere yönelik eğitimler yaptım, ICF’in “Gençlerle Elele” projesinde yer aldım, “Kanserle Dans Derneği” ile de “Kendi Kitabını Kendin Yaz” projesini yürüttüm. Halen Genç Başarı Eğitim Vakfının “3X PROGRAMI: Gençlerin İş Gücüne Etkin Katılımı, Finansal Okur Yazarlık ve Girişimcilik Yeteneklerinin Arttırılması Projesi” nde gönüllü mentör koç olarak yer alıyor ve “EMCC Türkiye ve YenidenBİZ Mentörlük” programında ve TurkishWIN 'de mentör koçluk yapıyorum. Ayrıca Öğretmen Akademisinin mentörleri arasındayım.

İkinci Üniversite

İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi

My Approach
geribildirim edited_edited.jpg
bottom of page